Lachowski strój tradycyjny nie ma przed nami już żadnych tajemnic!
Lachowski strój tradycyjny nie ma przed nami już żadnych tajemnic!
Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Razem dla Kultury z siedzibą w Klęczanach i partnerom, czyli Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Chełmcu oraz Gminie Chełmiec tradycyjny strój lachowski nie ma już przed nami tajemnic.
Mieszkańcy Gminy Chełmiec oraz turyści, czyli wszyscy zebrani na X Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Małej Wsi dzięki młodym ludziom z Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko uczestniczyli w prezentacji stroju lachowskiego. Na przykładzie własnym członkowie Zespołu dyskutując z prowadzących wtajemniczyli zebranych w zagadnienia dotyczące kultury i tradycji związanych z tradycyjnym strojem regionalnym noszonym w naszych stronach.
Członkowie zespołu występowali w strojach ludowych, których elementy zostały zakupione w ramach projektu pn. „Śpiewamy i Tańczymy – Tradycji uczymy”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
A dla ciekawych lub tych, co wiedzieli a zapomnieli wyjaśniamy:
- ciosek - jest to dodatkowa dekoracja koszuli lachowskiej męskiej. Wiązany jest na karku tasiemkami a przednia część jest umieszczona w tym miejscu gdzie obecnie panowie noszą muszkę, czyli pomiędzy połami kołnierzyka. Ciosek jest w kształcie półkola, haftowany czerwoną nicią. Haft przedstawia kwiaty i gwiazdki dodatkowo zdobiony cekinami, obszyty jest czerwoną taśmą.
- sercówki - na spodniach męskich mniej więcej na wysokości uda znajdują się aplikacje, naszywki w kształcie serc. W środku serc naszyte jest czerwone sukno zdobione cekinami i haftami takimi, jakie znajdują się na kaftanie.
- błękicie – jest to potoczna nazwa spodni męskich w stroju lachowskim. Nazwa ta pochodzi od koloru materiału, – bo spodnie były szyte z błękitnego sukna.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego