Wojna w Małej Wsi 1945r. - w obiektywie naszych fotografów.
Wojna w Małej Wsi 1945r. - w obiektywie naszych fotografów.
... Tymczasem nadchodzi pamiętna zima 1945r. armia radziecka zbliża się do Nowego Sącza, do Chełmca, dochodzi już do walk na przedmieściach, oraz na terenie wsi Mała Wieś, wtedy jeszcze Świniarsko. 18 stycznia 1945r. Królewski Zamek Sądecki zostaje wysadzony w powietrze, gdyż w jego piwnicach armia niemiecka urządziła skład amunicji.
Po prawej stronie, rekonstruktorzy odtwarzający jednostki niemieckie formują dwuszereg, ustawiają się w kolumnie i zmierzają do umocnień zimnych, zajmują pozycje w okopach. Dowódca wydaje komendy w j. niemieckim, żołnierze uzupełniają zapasy amunicji, ustawiają karabiny maszynowe na stanowiskach, uzbrajają granaty, przygotowują się do obrony, gdyż dostali informacje do rozpoznania, że z naprzeciwka nadciągają wojska radzieckie.
Tak właśnie rozpoczyna się w niedzielne popołudnie (12 maja 2019r.) na łąkach w Małej Wsi (gm. Chełmiec) inscenizacja historyczna . Czołg w asyście wojsk radzieckich stoczył potyczkę z armią hitlerowską. Wśród płonących zabudowań rozegrała się potyczka zbrojna z udziałem samochodów wojskowych motorów oraz olbrzymiej ilości pirotechniki.
Inscenizację poprzedziła uroczysta msza święta w Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świniarsku w intencji mieszkańców gminy Chełmiec poległych w czasie II wojny światowej. W mszy uczestniczyli Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski oraz Andrzej Tyrkiel i Anna Stepaniak - radni gminy następnie złożyli kwiaty pod krzyżem w Świniarsku. Inscenizacja była tylko częścią pikniku, który odbywał się pod hasłem „Biznes to nie jest trudne” – organizacja imprezy promującej przedsiębiorczość połączona z wykładem i panelem dyskusyjnym. Zadanie to jest współfinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach inicjatywy LEADER. Organizatorzy przeprowadzili promocję przedsiębiorczości oraz zorganizowali wiele atrakcji w tym min. degustację grochówki oraz liczne konkursy i prelekcje.
W celu zobrazowania skali widowiska warto przytoczyć ilościową skalę wykorzystanych materiałów:
Użyte środki do przeprowadzenia inscenizacji historycznej:
- 50 rekonstruktorów historycznych w umundurowaniu radzieckim i niemieckim,
- 1szt. radziecki czołg T-34,
- 1szt. radziecki samochód terenowy GAZ 67B "Czapajew”,
- 1szt. amerykański samochód terenowy "Jeep" Willys MB,
- 2szt. radzieckich motocykli wojskowych M-72 z wózkiem bocznym,
- 40szt. broni palnej, karabiny Mauser 98k, karabiny Mosin 91/30, karabin Diegtiariow DP28, pistolety TT wz.33, pistolet Walter P38, pistolety maszynowe
- PPSz. wz.41, pistolety maszynowe PPS wz.43,
- 700szt. amunicji hukowej,
- środki pirotechniczne, świece dymne, petardy hukowe.
Organizatorzy składają podziękowania dyrekcji i pracownikom ZGKIM z Chełmca, panu Stanisławowi Lisowi za nieodpłatne udostępnienie pola na przeprowadzenie inscenizacji, pracownikom GOK w Chełmcu za pomoc w organizacji całości imprezy oraz wszystkim którzy przyczynili się do powodzenia całości imprezy.